Gebelik Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Gebelik Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Gebelik Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Gebelik Döneminde Beslenme

Bir bebek sahibi olmak, dünyada kadınlara verilmiş olan en güzel hediyedir. Bir anne adayı olarak dikkat edilmesi gereken önemli kurallar vardır. Çünkü gebe bir kadının beslenmesi ile anne karnındaki bebeğin sağlığı arasında önemli bir ilişki bulunmaktadır. Anne karnındaki bebeğin sağlıklı büyüme/gelişmesini sağlamak için gebelik süresince yeterli/dengeli beslenmeniz şarttır.

Gebelikte Döneminde Beslenme

Gebelik Döneminde Beslenme ; Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek birçok faktörün etkisi altındadır. Yaş ve kalıtımsal faktörleri kontrol edemeyiz. Ancak gebelik süresince yeterli ve dengeli beslenerek, gebeliği olumsuz etkilediğini bildiğimiz alkol, sigara, ilaç kullanımı gibi faktörlerden kaçınarak sağlıklı bebekler dünyaya getirebiliriz. Bu nedenle, bebeğin ve annenin sağlıklı olmasının temel ilkesi; yeterli ve dengeli beslenmedir. Gebelik süresince annenin yetersiz ve dengesiz beslenmesine bağlı kansızlık(anemi), B12 eksikliği, kemik dokusu bozuklukları (osteomalasia), ödem, gebelik zehirlenmesi (toksemi), Prematüre ve düşük doğum ağırlıklı bebek doğumları, Bebekte zihinsel ve fiziksel gelişim bozuklukları, anne ve bebek ölümleri  gibi ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir.

Gebelikte Kusma Nasıl Önlenir?

Gebelik döneminde beslenme sindirim sistemi yakınmaları en sık rastlanılan sorunlardan biri. Gebelerin yüzde 50-90’ında bulantı ve yüzde 25-55’inde kusma görülüyor. Yaşın genç olması, şişmanlık, ilk gebelik ve sigara tüketiminin bu sıkıntıları artırdığı biliniyor. Gebeliğin yüzde 90’ında hamileliğin ilk üç ayında ve özellikle 4-10. haftalar arasında bulantıya rastlanıyor.  

Gebelik Dönemindeki Bulantıyı Önlemek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Sık ve az porsiyonlarda yemek tercih edilmeli,
 • Beslenmede; diyetin içeriği düşük yağlı olmalıdır ve ekmekler kızartılarak tüketilmeli,
 • Bulantıyı tetikleyen sigara, yemek, parfüm kokusu gibi faktörlerden uzak durulmalı, 
 • Öğün sayısını 6’ya çıkararak midenin boş kalmasına izin verilmemeli,
 • Uyandıktan sonra yataktan kalkmadan önce (galeta kızarmış ekmek gibi) kuru bir şeyler yiyip, bir süre yatakta dinlendikten sonra kalkılmalı,
 • Yemek aralarında yeterli sıvı alınmalı,
 • Gün ışığında ufak molalar vererek dinlenilmeli.  

Hamilelikte Ne Kadar Kilo Alınmalı?  

Gebelikte ağırlık kazanmanın izlenmesi önemli. Gebelikte yetersiz beslenme gibi fazla beslenme de anne ve bebek sağlığına zararlı. Gebe kadın ilk üç ayda; her ayda 0,5-1 kg. sonraki aylarda ise ayda ortalama 1,5-2 kg ağırlık kazanmalı. Gebelik süresince annenin toplam ağırlık artışı (10-14 kg) ortalama 12,5 kg olmalı.

 

Gebelik Döneminde Beslenme Önerileri

 • Fazla kilo alımını önlemek için şekerli, unlu yağlı besinler az tüketilmeli
 • Beyaz et (tavuk, balık) tercih edilmeli
 • Kırmızı et tüketildiğinde yağsız olmalı 
 • Şarküteri ürünleri, sosis, salam, sucuk, pastırma gibi ürünlerin tüketimi bırakılmalı 
 • Kızartma, kavurma yerine haşlama, ızgara, fırında pişirme tercih edilmeli
 • Yiyecekler az tuzlu olmalı, sofrada tuz kullanılmamalı, tuz iyotlu olmalı. 
 • Sebze/meyve, kuru baklagil ve tahıllar birtakım kimyasal maddeler (pestisit) içerebildiğinden iyice yıkanmalı.
 • Kahve-çay tüketimi azaltılmalı ve yemeklerden en az 45 dk. önce veya sonra içilmeli 
 • Bulantı ve kusma durumlarında; azar azar ve sık sık öğünler tüketilmeli ve sabah yataktan kalkmadan kızarmış ekmek, galeta ve grissini gibi besinler tüketilmeli. Bu besinler tüketildikten sonra 15 dk dinlenip kalkılmalı.

Hamileler Bitki Çayı İçerken Nelere Dikkat Etmeli?  

Gebelikte sıvı kaybı ve düşük riski nedeniyle bitki çayı içilmesi öneriliyor.  

 

Reflüsü Olan Hamileler Nasıl Beslenmeli?  

Hamilelikte oldukça sık karşılaşılan problemlerden biri de reflü dediğimiz ve midedeki asidin yemek borusuna doğru kaçması olarak tarif edebileceğimiz durum. Hamile bayanların yaklaşık üçte ikisi reflü belirtilerinden şikayetçi oluyor. Hamile bayanlar bu durumda göğüs kemiğinin arkasında bir yanma ve acı hissi duyuyor. Bazı durumlarda asitli mide sıvısının daha da yukarı kaçması sonucu bu his boğaza yakın bölgelerde dahi hissedilebilir. Gebelik döneminde beslenme olan reflüyü azaltmak için az ve sık yemek, yatak başını kaldırmak ve yatmadan son üç saat içinde yemek yemekten kaçınmak gerekiyor. Mide asidi salgılanmasını arttırıcı özellik taşıyan alkol ve kahve gibi içecekler, çikolata ve yağ miktarı yoğun yiyecekler daha sınırlı tüketilmeli. Sigaranın da, hamilelikteki birçok zararının yanı sıra, mide asidini artırarak reflüye katkıda bulunacağı unutulmamalı. 

 

Hamileler Gaz Sorunu Yaşamamak İçin Nasıl Beslenmeli?  

Gebelikte görülen şişkinlik ve gaz problemleri için azar azar ve sık sık beslenmek gerekiyor. Bunun dışında hızlı yemek yemek de şişkinliğe neden oluyor. Gebelikte gaz sorunu için yapılabilecek bir başka şey de gaz yapan besinlerden uzak durmak. Genel olarak her insana gaz yapan yiyecekler; kuru baklagiller (kuru fasulye, nohut, mercimek), karnabahar, lahana, brokoli ve soğan.  

 

Diyetisyen Selma GÜLES

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir