Dermapen

Dermapen
Dermapen

Dermapen Nedir?

Dermapen bir diğer adıyla microneedling/mikroiğne, günümüzde çokça tercih edilen bir cilt yenileme işlemidir. Bu uygulama ile kolajen üretimini artırarak kırışıklıkların, ciltteki ince çizgilerin görünümünün azaltılması, ciltte gençleşme ve canlandırma amaçlanır. Dermapen işlemi, kolajen ve elastin üretimini artırmak için kendi onarım ve yenileme işlevini uyaran tamamen doğal bir süreç içinde gerçekleşir.

Dermapen uygulamasıyla en iyi sonuçların görülebilmesi için kişinin cilt özelliklerine göre değişkenlik gösterebilen ardışık birkaç seans uygulama yapılması gereklidir. Dermapen, gelişmiş bir cilt mikro iğneleme sistemidir. Kalem şeklindeki bir cihaz yardımı ile çoklu iğneler, epidermal bütünlüğü korurken, cildin gençleşmesini sağlamak ve cildin yüzeysel tabakasının uyarılması için cilde veya yara dokusuna kolay bir şekilde nüfus eder.

Dermapen Uygulaması Nedir?

Dermapen işlemi, kolajen üretimi yoluyla cilt sorunlarını tedavi etmek için uygulanan minimal invaziv bir kozmetik prosedürdür. Cilt yaşlandıkça, cildin birincil yapı taşının (kolajen) üretimi yavaşlar ve bu durum da cildin incelmesine neden olur. Mikroiğneleme, yeni cilt hücrelerinin üretimini uyararak daha genç ve homojen bir cilt görünümü yaratır. Mikroiğnelemenin klinik sonuçları doğaldır, hemen göze çarpmaz ve zamanla vücut kendini onardıkça elde edilir. Sonuç olarak tüm cilt tiplerinde kırışıklıkları, genişlemiş gözenekleri küçültmek ve yara izlerinin görünümünü iyileştirmek için kullanılabilir.

Dermapen Hangi Cilt Sorunları İçin Uygulanabilir?

Dermapen; yaşlanmaya bağlı cilt sorunları yaşayan herkese uygulanabilen bir cilt gençleştirme uygulamasıdır. Bu işlem daha çok yüz bölgesine uygulanmakla birlikte kişinin sağlık durumunun elverişli olduğu durumlarda el, sırtı, kol bölgesi, kalça bölgesinede uygulanabilir.

Bu işlem daha çok aşağıdaki cilt sorunları için tercih edilir:

 • İnce çizgiler ve kırışıklıklar, güneşten zarar gören cilt (ciltte kırışık azaltma, cildin sıkılaşması, ciltteki güneş hasarının azalması, cilt tonunun iyileştirilmesi, geniş yüz gözeneklerinin küçültülmesi ve genel olarak canlı bir görünüm dahil olmak üzere kişiye harika sonuçlar verecektir. Başarılı sonuçlar için genellikle 4-6 seans gereklidir.)
 • Akne veya akne izleri  (Dermapen ile akne izleri için fraksiyonel lazer, IPL, lazerle yüzey yenileme ve kimyasal peeling gibi herhangi bir ablatif tedaviyle neredeyse benzer sonuçlar elde edebilir.)
 • Melazma dahil pigmentasyon 
 • Genişlemiş gözenekler
 • Yara izleri (Küçük yüz yanıklarından kaynaklanan cilt hasarı)
 • Ciltteki siyah noktalar
 • İstenmeyen dövmeler
 • Deri çatlağı
 • Gül hastalığı
 • Göz kenarındaki kırışıklıklar

Microneedling/ Mikroiğne İşleminin Faydaları Nelerdir?

 • Kolajen üretimini uyarır
 • Cilt sıkılaştırma, doğal kolajen indüksiyonu, lifting ve cilt gençleştirme (Dermapen kırışıklık azaltma, cilt sıkılaştırma ve güneş hasarını azaltmada etkilidir. Cilt tonunda iyileşme ve büyük yüz gözeneklerinde azalma ilk seanstan sonra dahi fark edilir. En iyi sonuçlar için genellikle 4 hafta arayla 4-6 seans tedavi önerilir.)
 • Yara izlerini ve hiperpigmentasyonu azaltmaya yardımcı olabilir
 • Kırışıklıkların görünümünü azaltabilir
 • Kullanılan iğneler güvenlidir ve alerjik değildir. (Enfeksiyon riskini azaltan veya ortadan kaldıran tek kullanımlık iğneler kullanır.)
 • Aktif bileşenlerin penetrasyonuna yardımcı olur
 • Daha az ağrılı ve minimal invaziv
 • Streç işaretleri iyileştirir
 • Daha kontrollü olma ve sonuçların daha tutarlı olmasını sağlayan daha tek tip bir tedavi sunma yeteneği
 • Minimize edilmiş gözenekler
 • Alopesi gibi saç dökülmesi problemlerini tedavi etmek
 • Cilt bakım ürünlerinden maksimum faydanın elde edilmesini sağlar. Zira işlem sonrası iğnelerle açılan delikler, cilde uygulanan krem vb. cilt bakım ürünlerinin derinin alt tabakalarına geçişini artırır.
 • Tüm vücut bölgeleri (göz, ağız ve boyun çevresindeki hassas cilt dahil) güvenle tedavi edilebilir.

İşlem Nasıl Uygulanır

Dermapen işlemi cilt sorunlarını çözmeye yardımcı olan benzersiz bir yaylı iğne ucuna sahip mikroiğneleme kalemiyle uygulanır. 11 ultra ince steril paslanmaz çelik iğneden oluşan kalem şeklindeki dermapen cihazı ile küçük yüzey kanamalarına yol açan küçük delikler oluşturulur.

İşlem sırasında iğneler sadece derinin katmanlarını deldiği için çok az acı hissedilir. Rahatsızlığı en aza indirmek için tedavi öncesi topikal anestezik kremi kullanılabilir. Dermapen’in son derece kontrollü yapısı, onu diğer mikro iğneleme tedavilerinden tıbbi olarak daha güvenli hale getirir.

İşlemin uygulandığı bölge iyileştikçe, kolajen oluşmaya başlar, böylece daha pürüzsüz ve daha canlı bir cilt elde edilir. İnsan vücudu yaşlandıkça daha az kolajen üretme eğiliminde olduğundan dermapen işlemi yaşlanmaya bağlı cilt sorunları yaşayan herkese uygulanabilir. İşlem sonrası cildin iyileşmesi birkaç gün sürebilir. Bazı hastalarda hafif kızarıklık, pullanma veya kaşıntı olabilir; ancak bu durum oldukça doğaldır. Bu tür şikayetler kısa sürede son bulur.

İşlem Aşamaları

Aşama 1-Temizleme

Her şeyden önce ölü hücreler, kir ve toz derinlemesine temizlenir. Böylece iğnelerin cilde etkili bir şekilde nüfus etmesi sağlanmış olur.

Aşama 2-Tedavi

Tedavi aşaması yukarıda açıklanan mikro iğneleme işleminin gerçekleştiği aşamadır. Özetle dermapen işlemi için belirlenen bölgeye yaklaşık 20-30 dakika boyunca titreşimli mikro iğnelerle micro kanal açılır.

Aşama 3- Maskeleme

Tedavinin ardından cilde bir soğutma maskesi uygulanabilir.

Aşama 4- Cilt Nemlendirici

İşlemin son aşaması cildin nemlendirilmesi ile ilgilidir. İşlemden maksimum faydayı elde etmek için cildi nemli

tutmak çok önemlidir.

Uygulama Hakkında Sık Sorulan Sorular

Dermapen tedavisi güvenli midir?

Evet, tamamen güvenlidir. Zira mikroiğneleme uygulaması cildin doğal bariyerini delmez, sadece epidermise (cildin dış tabakasına) nüfuz ederek kolajen üretimini uyarır. Epidermis genellikle birkaç saat içinde hızla iyileşir ve cilt 24 ila 48 saat içinde tamamen normale döner.

Ne kadar derine etki edebilir?

Penetrasyon seviyesi gerçekten aranılan sonuçlara bağlıdır. Dermapen ile ışık penetrasyonu, belirli tedavi serumlarının etkili bir şekilde emilmesi için cildi yeterince uzun süre açar. Güneş hasarı ve hafif yara izi belirtilerini tersine çevirmeyi isteyenler için, orta penetrasyon cilt dokusu ve tonu üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Dermapenin sivilce izlerini ve çatlak izlerini iyileştirmesi için daha derine nüfuz etmesi gerekir.

Tedavi için kimler uygun aday değildir?

Aşağıda sıralanan kişiler tedavi için uygun değildir:

 • Hamileler
 • Sedef hastalığı veya egzama gibi belirli cilt hastalıkları olan kişiler
 • Yapılması istenilen bölgede açık yaraları olan kişiler
 • Son zamanlarda radyoterapi tedavisi uygulanan kişiler

Tedavi sonuçları ne zaman görülmeye başlar?

Çoğu hasta, tek bir mikro iğneleme tedavisinden sonra ciltlerinin tonunda ve dokusunda

gözle görülür bir iyileşme yaşar. Bu gençleştirme tedavisinin tam etkileri, genellikle tedavi seansının ardından birkaç hafta içinde gelişir. Seanslar ile birlikte cildin görünümünde sürekli bir iyileşme sağlanır.

İşlemi öncesi nelere dikkat edilmelidir?

İşlemden önceki hafta bol su içmek, bol meyve ve sebze ile sağlıklı beslenmeye çalışmak cildin tedaviye hazırlanmasına yardımcı olacaktır. İşlem öncesi iyi bir cilt bakım rutini sürdürmek de tavsiye edilir.

İşlem sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Cildinizin mümkün olan en kısa sürede normale dönmesini sağlamak ve dermapen uygulaması sonrası en iyi sonuçları elde etmek için aşağıda sıralanan hususlara dikkat edilmelidir:

 • İşlem sonrası tedavi edilen bölgeye dokunurken ellerin temiz olduğundan kesinlikle emin olunmalıdır. 
 • Kızarıklık geçene kadar cilt bakım ürünlerinden kaçınılmalı ve işlem sonrası ilk 24 saat boyunca makyaj yapılmaması gerekmektedir.
 • İşleminin yapıldığı bölgedeki kızarıklıklar düzelene kadar sauna, sıcak banyo, egzersiz yapmaktan kaçınılmalıdır.
 • İşlemden sonra en az 2-3 hafta süreyle yoğun güneş ışığına ve yapay UV ışınlarına maruz kalmaktan kaçınılmalıdır.
 • Uygulama yapılmadan 10-14 gün önce ve işlem yapıldıktan sonra en az bir hafta yoğun güneş ışığına maruz kalınmamalıdır.

Estetisyen Tuğçe KESKİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir